Donetsk Hakkında

donesk flagDonetsk, Doğu Ukrayna’da Kalmius nehrinin üzerinden geçen büyük bir şehirdir.

Donetsk’e hafif kara iklimi hakimdir, ortalama sıcaklıklar Ocak ayında -5°C, Haziran ayinda ise 18 °C’dir.

Donetsk, 1869 yılında Gallili iş adamı John Hughes’in bölgede kömür madeni ve çelik fabrikaları kurmasıyla oluşmuştur. O zaman “Yuzovka” ismi ile bilinen şehir’de 20. yüz yıl başında yaklaşık 50,000 insan yaşamaktaydı.

Rus Devrimi esnasında Donetsk, kısa ömürlü Donetsk – Krivoy Rog Sovyet Cumhuriyetininde en önemli şehirlerinden biri olmuştur, sonrasında şehir Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyetine geçerek, 1924 yılında Sovyetler Birliği kontrolü altında şehrin ismi Stalino olarak değiştirilmiştir.

II. Dünya Savaşından hemen önce şehrin nüfusu yaklaşık olarak 510,000 kişi iken savaştan sonra bu sayı 175,000’e düşmüştür. Nazi istilaları şehri neredeyse tamamen yok etmeye yüz bırakmıştı. Savaş sırasında Donetsk sınırları büyük ölçüde bir Yahudi mahallesi ile (yaklaşık 3,000 Yahudi katletilmiştir) 90,000 kişinin öldürüldüğü bir toplama kampından oluşmaktaydı. Bölgede savaş sırasında öldürülen her Alman askeri için 100 kişi, her polis içinde bir kişinin öldürüldüğü kolektif sorumluluk sistemi uygulanmıştır.

1961 yılında Kruşçev’in Stalin’in ardından isimlendirdiği tüm şehirlerin bir parçası olarak, Stalino ismi “Donetsk” olarak değiştirilmiştir. “Donetsk” ismi Don nehrinin bir kolu olan “Seversky Donets” nehrinden gelmektedir.

donesk map