Kharkiv Hakkında

kharkiv flagKharkiv, Ukrayna’nın kuzey doğu bölgesinde bulunmaktadır, bölgede kara iklimi olduğundan dolayı kış aylarında soğuk ve karlı, yaz aylarında ise sıcak hava hakimdir. Mevsim ortalamalarına bakılırsa kışların çok soğuk olmadığını (Ocak ayı -6°C) yazlarınsa çok sıcak olmadığını (Temmuz ayı 20°C) görürüz.

Kharkiv, Cossack’ların ileri karakol şehri olarak 1655 yılında Moskova’yı Tatar saldırılarından korumak amacıyla kurulmuştur. Şehir 18. yüz yılda önemli bir ticaret merkezi haline gelerek Avrupa’daki tüccarların ilgi gösterdiği bir yere büründü ve yıllık ticaret fuarlarına ev sahipliği yaptı.

Rusya’da 1861 yılında köleliğin kaldırılmasıyla beraber gelişen kapitalizm’de Kharkiv mekanik mühendisliği ve çelik işlemesi alanlarında önemli bir endüstri merkezine dönüşmekteydi. 1899 yılında şehir toplanan 259 tesis ve fabrikalarda çalışan 11,608 kişi bulunmaktaydı.

Demiryolu inşalarıda Kharkiv’in sanayisel gelişiminde önemli bir rol oynadı. Moskova, St Petersburg, Rostov demiryolu bağlantıları ve Kharkiv-Sivastapol, Kharkiv-Nikolayev ve Güney Batı demir yolları sayesinde Kharkiv, Rusya’nın önemli bir bağlantı noktası haline geldi.

20. yüz yılda şehir Güney Rusya’nın büyük bir endüstri ve demir yolu olarak gelişimini sürdürdü.

Ukrayna’nın Sovyetler Birliği parçası olmasının ertesindeki bir kaç yıl içerisinde Avusturya – Alman işgaline karşı mücadele ve Sivil Savaş yaşanmış olmasına rağmen bunları hızlı bir ekonomik kalkınma izleyerek 1925’de şehirdeki bütün sanayi kuruluşları toparlanmıştı. 1921’den 1934 yılına kadar Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti oldu.

kharkiv map