Kiev Turu

Kiev Turları (Extra):

kkiev panoramik şehir turuPanoramik Kiev Şehir Turu
Sabah saat 10:00’da otelimizden hareket ederek Vladimirskaya Caddesinde bulunan Merkez Opera ve Bale Binası ile Kiev Turu’muza başlıyoruz, Opera ve Bale binasının ardından ünlü Altın Kapı’yı görerek Aya Sofya Meydanı’nda 10 dakikalık fotoğraf molası verdikten sonra Dostluk Heykeli’nin yer aldığı Dostluk Tepesi’ni ziyaret edip burada da 15 dakikalık bir fotoğraf molası veriyoruz. Bu gezilerimizin ardından otobüsümüzle Kiev’in en eski semtlerinden biri olan Padol’u ziyaret edip burada Başbakanlık, Parlamento Binası ve 240 yıllık silah fabrikasını görüyoruz, Mihaylovski Meydanı’nda otobüsten inerek; Mihaylovski Kilisesi, Knyagine Olga Heykeli gezilerinin ardından otobüsle Andrevski yokuşuna geçiliyor ve 40 dakika olarak belirlenen alışveriş molasının ardından saat 14:00 otobüslerimizle otelimize geri dönerek Panoramik Kiev Turu’muzu tamamlıyoruz.

 

 

 

dinyeper tekne turuDnyepr Nehrinde Tekne Turu
3 Saat sürecek olan bu turumuzda Avrupanın üçüncü büyük nehri olan Dnyepr üzerinde Kiev şehrinin panaromik görüntüsü ile birlikte eğlenceli bir tur alternatifidir. isteğe bağlı olarak yemek ikramı veya kokteyl tarzında ikramla edilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

hidropark turuHidropark Turu
Hidropark Kiev’in bodrumu diyebiliriz. 188 hektarlık arazi üzerine konumlanmışdır. Dnyepr nehrinin tam ortasında yer alan bir adadır. Kıyı şeridir kumla doldurulmuştur. Ulaşımı gayet kolaydır araba veya metro ile kolayca ulaşılabilir. Hidropark turunda, yelken, kürek, sörf ve su aktivitelerinden kolaylıkla yararlanabilirsiniz. ister halk plajında, isterseniz paralı özel beach clublarda veya özel çıplaklar plajında güneşlenebilir, jet ski, bungee jumping, su kayağı, plaj futbolu ve plaj voleybolu gibi değişik aktivitelerden yararlanabilirsiniz. Akşamları ise uzun kafe ve barlar sokağındaki pek çok mekanda yemek yiyebilir, canlı müzik dinleyebilirsiniz. Daha sonra hidroparkta bulunan açık ve kapalı diskolarda sabahlara kadar eğlenebilirsiniz. Hidropark sezonu 01 Mayıs’ta başlalar, 01 Ekim’de sona erer. Yazları hava sıcaklığı 32 dereceyi, su ısısı ise 18 dereceyi bulmaktadır.

 

 

 

st.Vladamir Katedrali TuruSt. Vladimir Katedrali Turu
1862-1896 yılları arasında inşa edilmiş olan St. Vladimir Katedrali’nin açılışını 1896 yılında Rus Prensi II. Nikolay ve karısı Alexandra Fyodorovna da gerçekleştirmiştir. Bu Kiliseyi dünyaca ünlü yapan özellikleri; isminin Hristiyanlık aleminde Slav Irkına getiren Knyaz Vladimir’e ithaf edilmesi ve içindeki eşsiz mozaik çalışmalarının güzelliğidir. Bu mozaik eserleri dünyaca ün yapmış Fransiz, İtalyan ve Belçika’lı sanatçılar tarafından yapılmıştır. Bazı ikonlarda elmas ve altınlar da kullanılmıştır. Bu yüzden yapıldığı dönemin en pahalı ve en güzel kilisi olmuştur. Güzelliğini günümüzde de korumakta olduğundan, büyük ziyaretçi akınına uğramaktadır. Hem işlemelerinin güzelliğini görmek isteyenler, hem de isminin adanmış olduğu, Slav ırkının Hristiyanlık sembolu olan Knyaz Vladimir için ve kendileri için dua etmeye gelen insanlar tarafindan kilise doldurulmaktadır.

 

 

lavra manastırıPecarska Lavra Manastırı Turu
Lavra Manastırı eski SSCB zamanının en büyük manastırlardan biridir. Kuruluşu XI y.y. ortalara kadar dayanır. 27 hektarlık bir arazi içine kurulmuştur. Manastır 2 kısımdan oluşmaktadır, üst ve alt kısım. Günümüzde manastırda 18 adet kilise bulunmaktadır. Bunların 12 tanesi yerin üzerinde taş yapı şeklinde , 6 tanesi yerin altındaki mağaralarda bulunmaktadır. Bu mağaralar manastırdaki azizlerin gömüldüğü mezarlıklar olarakda kulanılmaktadır. Azizler kutsal kişi olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden dünyanın pek çok yerinden Slav Ortodoks Hristiyanları bu manastırı ziyaret etmektedir ve hacı mertebesine ulaşmaktadır.
Ayrıca manastırın içinde Güzel santlar müzesi ve dünyada tek olan Micro Minyatür Müzesi bulunmaktadir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

st. sofya Katedrali turuSt. Sofia Katedrali Turu
St. Sofia Katedrali, 11. yüyılda inşa edilmişdir. yaklaşık on asırdırolan bu katedral ilk günkü ihtişamını korumaktadır. Katedralin inşasına Knyaz Vladimir karar vermiştir ve onun isteği üzerine inşa edilmistir. İsmini İstanbul’daki Aya Sofya kilisesinden alan bu katedralin dış mimarisi Ukrayna mimarisinin ilk dönemlerini, ilk kilise mimarisini yansıtmaktadır. iç yapısı İstanbul’daki Aya Sofya’nın iç işlemelerini andırmaktadır. Bugün Ukrayna, Rusya ve Beyaz Rusya’da inşa edilmiş olan birçok kilise bu kilisenin mimarinden örnek alınarak yapılmıştır.

 

 

 

 

 

 

botanik bahçe turuBotanik Bahçe Turu
Kievdeki en büyük botanik park bahçesidir. 1937 yılında kurulmuştur. Günümüzde 130 hektar araziyi yayılmış ve 13.000’i aşkın çiçek, bitki, ağaç çeşidi barındırmaktadır.
Bilim adamlarının araştırma yapabldikleri ender botanik bahçeleri listesine girmektedir. Bu bakımdan dünyadaki ender ve görülmesi gereken botanik Parklarındandır.

 

 

 

 

 

 

 

podol semti turuPodol Semti Turu
Kiev kenti, üst ve alt şehir diye iki kısıma ayrılmaktadır. Üst kısım yönetim merkeziydi olmakla birlikte alt kısım ise halkın yaşadığı kısım olarak nitelendirilir. Halkın yaşadığı, ticaretini yaptığı, hayatını sürdürdüğü buraya Podol semti denilmektedir. Nehir kıyısında konumlanmış olan bu kentin geçmişi 15. yüzyıla dayanmaktadır. Kiev’deki bir çok eski yapı, kilise, anıt, sokak ve meydan bu semtte bulunmaktadır. Bir çoğu günümüze kadar korunmuştur. Bunlar arasında 1632 yılında kurulmuş olan Kievo-Mogilyanskaya Academisi en eski yapıların başta gelenidir. Bu Academi’nin mezunları arasında dünyaca ünlü yazarlar da vardır. Lomonosov, Skovoroda, Miloradovitch gibi ve daha birçokları. Podol Semti nehir limanı, eski pazarları, balıkçılar çarşısı, meydanları, Kiev’e has mimariyi taşıyan evleri ve dar sokaklarıyla Kiev’de görülmesi gereken yerlerden biridir.

 

 

 

 

kiev mikro minyatür müzesi turuKiev Mikro Minyatür Müzesi
Dünyada bir eşi daha olmayan müzenin kurucusu ve bütün eserlerin sahibi Ukraynalı Mykola Syadristy dir. Bütün eserleri kendi elleriyle yapmıştır. İlk eserini 1960’lı yılların başına yapmıştır. Bu minyatür eserlerin bir çoğu Guinness Rekorlar kitabına girmiştir ve dünyanın bir çok ülkesinde sergilenmiştir. Müzedeki eserlere merceklerle bakılmaktadır. Bu eserler arasında, toplu iğnenin başındaki satranc takımı, saç teli içinde gül, dünyanın en küçük saati, iğne deliğindeki piramitler ve kervan, saç telinin ucuna isim ve soyismini yazması, dünyanın en küçük kilidi ve anahtarı gibi pek çok insanı hayret içinde bırakan eser bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Andrevski Spusk TuruAndrevski Spusk Turu
Andrevski yokuşu; Aya Sofya meydanıyla, Kontraktova meydanını birbirine bağlayan tarihi bir sokaktır. Bir diğer deyişle yönetim merkezi olan üst şehirle halkın yaşadığı alt şehiri bir birine bağlayan merkezi, tarihi bir sokaktır
1711 yılı itibariyle Kiev şehrinin yöneticisinin emriyle Andrevski sokağı genişletildi ve sadece insanların yürüyerek geçtiği patika bir yol olmaktan çıkıp, atlıların ve at arabalarının da geçebildiği büyük ana bir sokak haline geldi.
Günümüzde Andrevski Yokuşu, Kiev’in turistik merkezidir. Yokuş boyunca sağlı sollu Ukrayna’ya ait tarihi ve kültürel hediyelik eşyaların satıldığı standların bulunduğu bir sokaktır. Ayrıca Andrevski yokuşunda ressamlar sokağı ve pek çok resim galerisi de bulunmaktadır. Sokak boyunca pek çok cafe ve restoran da bulunmaktadır. Bu cafe’lerin bir kısmı Dnipro nehri manzaralıdır.

 

kiev hayvanat bahçesi turuKiev Hayvanat Bahçesi Turu
Kiev Hayvanat Bahçesinin kuruluşu 1908 yılına dayanmaktadır. Günümüzde Kiev Hayvanat Bahçesinin kapladığı alan 40 hektarı bulmuştur. Dünya’nın pek çok yerinden pek çok ender hayvan türünün de bulunduğu hayvanat bahçesini, yaz-kış çalışmaktadır. Çalışma saatleri 09:00-17:00 arasıdır. Hayvanat bahçesinin içinde ayrıca değişik eğlenceye yönelik atraksyonalar da bulunmaktadır. Bu şekilde gününüzü eğlenceli ve ilginç bir şekilde Kiev Hayvanat Bahçesinde geçirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

golden gate turuGolden Gate Turu (Zoloti Vorota)

Kiev prensliğinin kurucusu ve Kiev’i Şehir devlet haline getiren Yaroslav Mudri 1017-1024 yılları arasında Bizans’la o dönemde olan sıcak iliskilerden etkilenilerek ve Bizans’taki mimariden esinlenerek şehre giris kapısı ve şehrin çevresine surların inşaa edilmesine karar verildi. Golden Gate (zoloti vorota) adı verilen giriş kapısı inşaa edildi. Şehrin bu büyük ana giriş kapısı içine ayrıca kilise de inşaa edildi. Şehrin çevresindeki surların yıkılmasına rağmen giriş kapısı günümüze kadar yıkılmadan ve orjinal dokusunu koruyarak kaldı. Günümüzde Kiev’e gelen turistlerin şehrin tarihini ve mimarisini, geçmiş dokusunu anlamak icin mutlaka ziyaret ettikleri önemli noktalardan biridir.

 

 

 

 

 

2. Dünya savaşı Müzesi TuruII. Dünya Savaşı Müzesi Turu

Sabah Saat 10.00’da otelden hareket.
Müze, ikinci dünya savaşı zaferi anısına yapılmış olan bir yapıdır. Açık ve kapalı bölüm olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Açık hava kısmında ölümsüz ateş, ikinci dünya savaşında kullanılan silah envanteri ve vatan ana heykeliyle zafer gününde tören yürüyüşünün yapıldığı toplu bataryalı yürüyüş yolu bulunmaktadır. Kapalı kısım ise vatan ana heykelinin altında bulunan iki katlı müze kısmıdır ve burda ikinci dünya savaşına ait belgeler, resimler ve katliamlarda kulanılan araçlar sergilenmektedir (giyotin makinası, insandan yapılmis sabun, insandan yapılmış eldiven, kemik öğütme makinası…)

 

 

 

 

 

özgürlük meydanı turuÖzgürlük Meydanı

Özgürlük Meydanı Kiev’in ana merkez meydanıdır. Ukraynaca söylenişi Maydan Nezalejnasti, X. y.y.’a kadar ormanlık bir alandı, O dönemde Yüksek Koru diye adlandırılıyordu. X. y.y. itibari ile ağaçlar Kiev’in inşasında ev yapımında kullanılmak üzere kesildi ve büyük bir ova şeklinde boş bir alan ortaya çıktı. Kiev’in girişinde hayvanların otladığı ve Kiev’e gelen elçi, tüccar ve kervanların beklediği bir ova olarak kulanıldı ve Keçi ovası diye adlandırıldı. XVIII. y.y.’a kadar bu şekilde kullanıldı. XVIII. y.y sonlarında meydan geniş bir ova halindeyken (keçi ovası), buraya şehre giriş surlarının inşasına karar verildi. XVIII y.y . sonlarında büyük surlar inşa edildi ve eski tarihi şehre giriş imkanı veren üç kapıdan biri olan Lyadskie Girişi inşa edildi, 1833 yılında meydandaki surlar gibi giriş kapısı da yıkıldı. XIX. y.y. Krestatik Caddesi’nin ana cadde statüsüne kavuşmasıyla meydan da Kiev şehrinin ana meydanı ünvanına kavuştu. Günümüzde Kiev hem tarihi hem de tarih yazan bir meydan konumundadır. 1991 yılında Ukrayna’nın SSCB’den ayrılması için gösteriler ve toplantılar aylarca bu meydanda yapıldı ve sonunda meydandaki Ukrayna Halkının isteği gerçekleşti, Bu şekilde Ukrayna’nın Rusya’dan ve Beyaz Rusya’dan ayrılması gerçeklesti. İkinci tarih yazması ise 2004 başkanlık seçimlerinden sonra yine Ukrayna Halkı bu meydanda toplanması ve seçim sonuçlarını aylarca burda toplanıp protesto ederek, dünyaca ünlü turuncu devrimi bu meydanda gerçekleştirmiş olmasıdır. Bu yüzden dünya üzerinde yakın tarihin yazıldığı ender noktalardan biridir. Günümüzde büyük bir alışveriş merkezi, özgürlük heykeli, Kiev’in kurucularının heykeli ve şehrin giriş kapılarından biri sembolik olarak bu meydanda bulunmaktadır.