Sivastapol Turu

Sivastapol Turu:

1. Gün:

Atatürk Hava Limanı Dış Hatlar Terminali’nde yapılacak buluşma ardından; bagaj, bilet ve pasaport işlemlerinin tamamlanması ardından Türk Hava Yolları ya da Donbass tarifeli sefer ile Kırım – Simferepol’e hareket, Simferepol’e varış ardından Pasaport ve gümrük kontrolü takiben otelimize hareket, otelimize varış ve hoşgeldiniz kokteyli eşliğinde oda dağılımı, gece konaklama otelimizde.

2. Gün:
Kahvaltı otelimizde  Yarım günlük panoramik Şehir Turu için hareket,görülecek yerler arasında; Tarihi liman,Belediye binası,Rus Donanma karargahı  bulunmaktadır. Şehir turu sonrası serbest zaman veya dileyen misafirlerimiz rehberlerimiz tarafından ekstra ( bknz. Ekstra turlar bölümüne )olarak düzenlenecek tur programlarına katılabilirler.Geceleme otelimizde

3. Gün:
Kahvaltı otelimizde  Tüm gün serbest zaman veya dileyen misafirlerimiz rehberlerimiz tarafından ekstra (Ekstra Turlar bölümüne bakınız) olarak düzenlenecek tur programlarına katılabilirler. Geceleme otelimizde.

4. Gün:
Kahvaltı otelimizde. Odaların boşaltılması ve son hazırlıklar.Havalimanına haraket.  Havalimanına varış ve gümrük işlemleri.
THY veya DONBASS tarifeli seferleri ile Türkiye’ ye hareket.  Atatürk Hava Limanı’na varış ve seyahatimizn sonu..

balaklava turu
Balaklava:

Balaklava geçmişten günümüze değişmeden kalabilen bölgelerden biridir. Sovyetler Birliği döneminde özel izinlerle girilebilen askeri bir bölge olan Balaklava, bir dönem askeri araştırmalar ve denizaltıların bakım ve saklanması amaçlı kullanılmıştır. Günümüzde ise özel bir marinaya dönüştürülmüş bölgeyi dolaşmak ve marinanın harikulade manzarası eşliğinde balık restoratında yemek yiyip dinlenebileceğimiz bir hale dönüşmüştür.

bahşesaray turu sivastopol
Bahçesaray Turu:

15. yy””dan 18. yy””a kadar Kırım Hanlığı””na başkentlik yapmış Bahçesaray Akmescit””in 32 km güneybatısında, 30 bin nüfuslu bir kasabadır. Tatarların tarihi başkentidir. Kırım””ın tarım havzasında yer alır. Kırım Dağları’nın kuzey ve orta sırtları arasında Çürüksu deresinin vadisinde kuruludur. Adını Kırım Hanı Mengli Giray””ın yaptırdığı hanlık sarayından alır. En önemli görülmesi gereken yerleri Mengli Giray Hansarayı ve adına şiirler yazılan Gözyaşı Çeşmesi. Puşkin “Бахчисарайский фонтан” (Bahçisarayskiy Fontan, yani Bahçesaray Çeşmesi) şiirini bu çeşmeden esinlenerek yazmıştır. Puşkin””in bu meşhur şiiri sayesinde Bahçesaray ismi orjinal haliyle kalmıştır. Kent şu anda tüm dünyada bu haliyle yani Bahçisaray olarak anılmaktadır.

Saat 10:30’da otelden hareket saat 12:00’da Bahçesaray’a varış varışa istinaden Kırım Hanlığının hanlık sarayı olan Han sarayının gezilmesi  ardından öğlen yemeği , şehir merkezi ve serbest zaman saat 15:00’da Bahçesaray’dan hareket saat 16:30’da otele varış.

hersones turu sivastopol
Hersones:

Geç dönem antik Bizans kentlerinden biridir. Ruslar tarafından Rus Hristiyanlığı’nın beşiği olarak algılamaktadır. Hersonessos gibi söylenişleri vardır. Türkler Sarı Kerman derler. Evliya Çelebi’nin kayıtlarında da bu ad ile anılır. Sarı Kerman denilmesinin sebebi toprağının sarı renkte olmasıdır. Antik kent Akyar limanı ve şehrinin hemen batısında deniz kenarında yer almaktadır. Limanı ile meşhurdur. Döneminde Kırım’ın en önemli kentlerinden biri idi. Yunanlılar tarafından İnkerman civarındaki taş ocaklarından çıkan taşlarla inşa edilmiştir. Bu taş ocaklarının izleri günümüzde de rahatlıkla görülebilmektedir.

1812 yılında Kırım’ı gezen İngiliz Seyyah Clarke’a göre, Ruslar Kırım’ı işgal ettiklerinde Hersones Antik Kenti’nin kalıntıları gayet iyi durumdaydı. Hatta kentin kapıları bile ayaktaydı. Rus işgalinin ilk yıllarında bu tarihi kent ciddi biçimde tahrip edilmiş, geçmiş dönemleri aydınlatabilecek pek çok kıymetli eser ve tarihi buluntu ortadan kaldırılmış, mezarlar (lahitler) parçalanmış, ortaya çıkan taşlar ve mermerler Akyar’a götürülerek inşaat malzemesi olarak kullanılmıştır.