Sivastapol Hakkında

sivastapol flagSivastapol, 335.000 civarındaki nüfusuyla Kırım’ın en büyük şehridir. Nüfusunun önemli bir bölümünü Ruslar oluşturmaktadır.

Kırım yarımadasının güney batısına düşen şehir, mimari görünümü, halkı, enerjisi ve sahip olduğu büyük liman ile Kırım bölgesindeki diğer şehirlere göre bir çok farklılıklar gösterir. Bu hali Sovyetler Coğrafyasında herhangi bir şehrinden farksızdır. Akyar Limanında demirli ziyarete açık askeri geminin güvertelerinde Ruslar bu farkı sonuna kadar yaşayıp Sivastapol ruhunu hissederler. Turistler bu bölgede Karadeniz Filosu’nun nasıl yapılandığı ve kuşatma hakkında bilgi edinirler.

Sovyetler Döneminde Ukrayna’nın bağımsızlığının ilk zamanlarında “askeri bölge” ve “yasak şehir” olarak tanınmasından dolayı, özel izinle girilebilen Akyar’a 1996’dan beri turistik amaçlı ziyaretler yapılabilmektedir. Sovyetler döneminin dünyaca ünlü askeri üssü, o yıllarda bünyesinde barındırdığı 800’e yakın eşsiz donanma ile tüm dünyanın takip ettiği bir kent iken şimdilerde ise yavaş yavaş bu vasfından sıyrılmaya çalışan bakımlı kıyıları ve senatoryumuyla popüler bir tatil merkezi olmaya aday Akyar’ı yıllık olarak ortalama 500.000 yabancı turist ziyaret ediyor.
sivastapol map