Yalta Hakkında

yalta flagYalta; Kırım bölgesinde Ukrayna’nın güneyi ve Karadeniz’in kuzey kıyısındadır.

Yalta Kırım dağlarının güneyinde, tepelerden oluşan bir amfi-tiyatro içinde bulunduğu için iklimi diğer Ukrayna bölgelerine göre oldukça yumuşaktır. Şubat aylarında ortalama sıcaklık 4 dereceyi bulan bölgede kar nadir görülür. Temmuzda ise ortalama sıcaklık 25 derecedir. Karadeniz kıyılarında olmasından dolayı nadir bir şekilde bunaltıcı sıcaklar görülebilir.

Yalta’nın varlığı 12. yüz yılda bir Arap coğrafyacı tarafından keşfedilmiş. 14. yüz yılda Cenova’lıların kurmuş olduğu ticari koloni ağının Kırım sahilindeki en önemli parçası haline gelmiştir. Kırım, 1475’te Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirildikten sonra Osmanlı bu bölgeyi yarı bağımsız Kırım Hanlığı hükümdarlığı altında kendine bağlı tutmuştur. 1783 yılında Yalta, Kırım’ın geri kalan bölgesiyle beraber Rus İmparatorluğunun parçası haline gelmiştir.

Yalta, 19. yüz yılda Rus aristokrasisi için ilgi gören bir tatil yeriydi. Leo Tolstoy ve Anton Çehov gibi yazarlar yaz mevsimini burada geçirirdi. 20. yüz yılda da şehir Sovyetler Birliğinin en önemli tatil bölgesi olmayı sürdürdü. 1920’de Lenin “Kırım’ın Çalışan İnsanlar İçin Tıbbi Tedavi Bölgesi Olarak Kullanılması” isimli kararname çıkararak bölgenin seçkin bir yerden, yorgun proleterlerin dinlence yerine dönüşmesinin yolunu açmıştır. Böylece Yalta ve etrafına bir çok işçi tarafından sanatoryum inşa edilmiştir.

yalta map